sztuka

Ptaki I Zwierzęta W Sztuce Indyjskiej

Jahangir, który był czwartym imperatorem Mughalu, był kochankiem piękna. Właśnie dlatego artefakty, które są tworzone rękami, obserwują naturę jako dzieło boga.

Jego wspomnienia, powszechnie znane jako Tuzuk-I-Jahangiri lub Jahangirnama, są tak samo albumem jego doświadczeń estetycznych, jak kronikę jego panowania. Z jego pełną wrażliwością te doświadczenia stały się źródłem radości dla niego, gdzie zarówno natura, jak i piękno zostały zachowane przez szczotki jego artystów.

Jahangir był również naturalistą pierwszego rzędu, z silną ciekawością faktów. Prowadził bogatą farmę i woliernik, obsadzony przez ekspertów i zespół pracowników pod jego osobistym nadzorem. Prowadzono regularne rejestry każdego indywidualnego egzemplarza, a także informacje, które chciałby nabyć. Jego badania okazały się mieć ogromną wartość naukową. Historyk Henry Beveridge stwierdził, że Jahangir byłby szczęśliwszym człowiekiem, gdyby był szefem muzeum historii naturalnej.

Zebra, znana również jako Equus Grevyi, została po raz pierwszy wprowadzona do Indii na dworze w Jahangir w 1621 roku. Jahangir ostrze patrzył na intrygującą korespondencję między wzorami pasków zebry i tygrysa. Pierwszy jest pasowany dokładnie tak, jak czarny i żółty tygrys, z wyjątkiem tego, że jest czarno-biały. Ponieważ niektórzy wątpili, czy czarne paski zostały pomalowane na jego ciele, dlatego natychmiastowe zapytanie zostało przeprowadzone. Po śledztwie stało się pewne, że linie zostały stworzone przez twórcę świata.

Najcenniejszym wkładem Jahangira w wiedzę o zoologii był portret ptasiego mauretańskiego ptaka, który był ogonem drapieżnym lub rafinującym. Ważnym ogniwem ewolucji kaczek, które są bezładne, są prymitywne ptaki, które stały się wymarłe pod koniec XVII wieku. Było to dzięki aktywnemu interesowi gastronomicznemu, który został wzięty do niego, odwiedzając europejskich żołnierzy. Współcześni uczeni, którzy pragną poznać jego cechy, musieli polegać na długim czasie na nie bardzo dokładnym rysunku przez flamandzkiego artysty, Ronalda Savery’ego. Ten rysunek został sporządzony w Amsterdamie w latach 1626-1628, podczas gdy obraz Mughala, przypisany wielkiemu mugalskiemu Mansurowi, leżał w zapomnieniu.

Dr A. Iwanow z Petersburga odkrył ten rysunek w zbiorze Instytutu Orientalnych Studiów Rosyjskiej Akademii Nauk. Jego twórczość stworzyła sensację na XII Międzynarodowym Kongresie Ornitologicznym w Helsinkach w 1958 roku, ponieważ ten obraz został uznany za najbardziej poprawną reprezentację dodo. To zostało prawidłowo wykonane z żywych okazów, które wydawało się Jahangirowi przedstawić zagranicznemu gościowi. Profesor Erwin Stresemann opublikował tę miniaturę w ostatnich latach życia cesarza, kiedy choroba zatrzymała pióro i pozbawiła światu dowodu naocznego świadka niezwykle ciekawego ptaka przez jedną z najciekawszych postaci w dziejach Indii i naturalistę par doskonałość.